Chvilka pro sebe

3. května 2017 v 14:30 | Radana Charlionet
"Zbláznil ses! A kde mám tu chvilku pro sebe vzít? Kolikrát nemám čas si ani odskočit na záchod..." Tak tohle je klasický scénář našeho hektického života. Děkuji Blogu.cz za toto téma týdne. Doufám, že nám pomůže se nad sebou zamyslet a zpomalit náš věčný závod s časem.

Při své naturopatické praxi se setkávám s lidmi, kteří trpí chronickou zácpou, zažívacími potíži, migrénami, ale také například nadváhou. Ve většině případů mají všichni jedno společné. Nemají čas pro sebe. Proč je důležité najít si chvilku pro sebe, napojit se na daný prožívaný okamžik, uvědomit si sám sebe, vnímat naše okolí? Protože je dobré si občas připomenout kdo jsme, odkud jdeme a kam.

Tu chvilku pro sebe většina z nás spojuje se sportem, s dobrou knihou, s kosmetikou, s masáží atd. To je pravda. Normální smrtelník si však tento luxus může dovolit o dovolené nebo při prodlouženém víkendu, a to bůh ví ještě! Víte, že si všichni můžeme najít chvíli pro sebe každý den? I dokonce několikrát za den? Zdá se vám to nemožné? Nic není nemožné! "Všechno jde, když se chce." Jak na to?

Přestaňte přemýšlet, co bylo, co bude, a napojte se na daný okamžik. Například při obědě zapomeňte na vše, co jste za dnešní den udělali, či neudělali a co ještě musíte stihnout. Soustřeďte se na každé sousto a užijte si tohoto okamžiku, kdy dodáváte vašemu tělu energii i radost. Užívejte si rozmanitých chutí, vůní i barev vašeho talíře. Chvilku pro sebe si můžete najít i během práce. Na vteřinu se zastavte a pořádně se nadechněte, uvědomte si, jak vaše tělo s každým nádechem čerpá nezbytnou energii a s každým výdechem vylučuje to nepotřebné.

Ti, co mají diář nabitý od rána do večera by si do něj měli naplánovat schůzku "sám se sebou". A tuto schůzku respektovat jako každou jinou! Čas, který si pro ni vymezíte záleží jen na vás. Nenechte se při ní rušit a užijte si ji například se šálkem dobrého čaje, minutkou meditace či dýchacího cvičení. Tato schůzka vám umožní zastavit se, urovnat si myšlenky a priority. Je to výborný prostředek zvládání stresu.


A ještě jeden důležitý důvod, proč mít čas pro sebe. Jak by se mohlo zdát není to žádný sobecký akt. Najít si chvilku pro sebe nám nepřímo umožní najít si čas i pro naše blízké. Zastavit se. Srovnat si myšlenky. Uvědomit si, co je v našem životě důležité a co naopak vůbec ne. Najít vnitřní klid a rovnováhu. Najednou si uvědomíme, že ta hromada nevyžehleného prádla může počkat a že máme chvíli času na pohádku pro naše ratolesti, na pohlazení či chvilku něžností s naším partnerem. Respektovat sám sebe a užívat si každého okamžiku znamená respektovat i naše okolí a milovat naše blízké.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 3. května 2017 v 17:00 | Reagovat

Já jsem introvert, takže chvíle, které trávím sama jsou pro mě úžasné...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama