Jak se poprat s alergií zdravým rozumem a přírodními prostředky?

28. dubna 2017 v 9:45 | Radana Charlionet
Alergie se staly fenoménem naší společnosti. Můžou nás postihnout v každém věku. A navíc můžeme být alergičtí na cokoli. Lékaři alergologové jsou tak opravdoví detektivové medicíny. Většinu svého času věnují hledání alergenu, aby vám poté předepsali léky na bázi kortizonu či antibiotik, které však neléčí příčinu a jejichž účinnost na alergii je ve velké řadě případů minimální. Zato jejich vedlejší účinek na náš trávicí a vylučovací systém včetně střevní mikroflóry je přímo katastrofický. Alergie nás pak často sužuje dál a my jen mírníme její nepříjemné účinky. Navíc obdržíme zákaz například jíst oblíbenou čokoládu nebo se mazlit s naší kočkou. Což je na potvoru! Nebylo by lépe, kdybychom se raději zabývali tím, proč naše tělo začalo být alergické?
Z pohledu naturopatie je alergie výsledkem zanesení organismu endogenními či exogenními toxiny, které mají formu krystalů nebo maziva. Krystaly může zdravý organismus běžně vyloučit ledvinami a močovými cestami, mazivo pak hlavně pomoci žlučníku a střev. V obou případech hraje velice důležitou roli ve vylučováni také pokožka. Usedlý způsob života, přejídání a stres jsou hlavními příčinami zanešení organismu, přesněji jeho humorálních tekutin (krev, lymfa a mezibuněčná tekutina). Organismus nedokáže efektivně vyloučit všechny toxiny. Zanáší se čím dál víc až do kritického bodu, kdy začne vysílat první varovné signály: únava, bolest hlavy, rýmečka atd. Tyto první signály mohou přejít po krátkém odpočinku. I když někdy už v téhle fázi tělo může budovat alergickou reakci. Jakmile však znovu přetížíte trávící nebo vylučovací systém, objeví se nové signály a tentokrát mohou být silnější: ekzémy, teplota, zánět průdušek atd. Většina lidí tyto zdravotní problémy nedává do souvislosti, a tak nám může snadno uniknout, že se rýmečka proměnila v ekzém nebo ekzém v astma či naopak. Náš neuroendokrinologický systém a imunitní systém jsou totálně dezorientované a alergie je na světě. Jak si pomoct?
Naturopatie je medicína zdravého rozumu. Naturopat není lékař. Lékařem si budete sami sobě. Lidský organismus má totiž přirozeně sílu sebe uzdravení. Jen potřebuje občas pomoct. Naturopatické kůry mohou být snadným preventivním nebo léčebným prostředkem proti alergii. Na prvním místě je důležité dávat pozor na to, co jíme. Kromě občasného praktikování monodiet a půstu, je dobré jíst "dopolosyta" a hlavně omezit škroby a masné výrobky. Je také důležité dbát na vhodné kombinace potravin ve vašem talíři (k tomuto tématu "redukovaná a hypotoxikační strava" se v příštím článku vrátím podrobněji). Jednoduše řečeno v případě usedlého stylu života dospělý jedinec rozhodně nepotřebuje mít na talíři všechny nutriční kategorie potravin najednou (bílkoviny, škroby, tuky, cukry...), ale pěkně jednu po druhé vždy spolu s dostatkem vláknin v podobě zeleniny a šťavnatého ovoce. Přes den, třeba místo kafé s kolegy, si dopřejte močopudné a jaterní čaje, které vám významně pomůžou s vylučováním.
K vašemu rozumnému jídelníčku je také důležitá fyzická aktivita a zvládání stresu. Jak už jinak! Ale kde k tomu vzít čas a motivaci? Každý zodpovědný člověk by si měl najít každý den chvíli pro sebe a pro fyzickou aktivitu podle svého gusta (kolo, jogging, plavání, hata-yoga, tai-chi, atd.) Ta chvilka pak může trvat 15 minut nebo několik hodin. Hlavně, že se u toho zapotíte. Do svého diáře si určitě naprogramujte pravidelnou schůzku sám se sebou. V rámci boje proti stresu tuto chvíli můžete využít, jak je vám libo: k urovnání myšlenek, k relaxaci či k meditaci. Vezměte své zdraví do svých rukou. Přeji vám hodně úspěchů a pokud budete potřebovat přesnější radu, napište.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama