Duben 2017

Jak se poprat s alergií zdravým rozumem a přírodními prostředky?

28. dubna 2017 v 9:45 | Radana Charlionet
Alergie se staly fenoménem naší společnosti. Můžou nás postihnout v každém věku. A navíc můžeme být alergičtí na cokoli. Lékaři alergologové jsou tak opravdoví detektivové medicíny. Většinu svého času věnují hledání alergenu, aby vám poté předepsali léky na bázi kortizonu či antibiotik, které však neléčí příčinu a jejichž účinnost na alergii je ve velké řadě případů minimální. Zato jejich vedlejší účinek na náš trávicí a vylučovací systém včetně střevní mikroflóry je přímo katastrofický. Alergie nás pak často sužuje dál a my jen mírníme její nepříjemné účinky. Navíc obdržíme zákaz například jíst oblíbenou čokoládu nebo se mazlit s naší kočkou. Což je na potvoru! Nebylo by lépe, kdybychom se raději zabývali tím, proč naše tělo začalo být alergické?
Z pohledu naturopatie je alergie výsledkem zanesení organismu endogenními či exogenními toxiny, které mají formu krystalů nebo maziva. Krystaly může zdravý organismus běžně vyloučit ledvinami a močovými cestami, mazivo pak hlavně pomoci žlučníku a střev. V obou případech hraje velice důležitou roli ve vylučováni také pokožka. Usedlý způsob života, přejídání a stres jsou hlavními příčinami zanešení organismu, přesněji jeho humorálních tekutin (krev, lymfa a mezibuněčná tekutina). Organismus nedokáže efektivně vyloučit všechny toxiny. Zanáší se čím dál víc až do kritického bodu, kdy začne vysílat první varovné signály: únava, bolest hlavy, rýmečka atd. Tyto první signály mohou přejít po krátkém odpočinku. I když někdy už v téhle fázi tělo může budovat alergickou reakci. Jakmile však znovu přetížíte trávící nebo vylučovací systém, objeví se nové signály a tentokrát mohou být silnější: ekzémy, teplota, zánět průdušek atd. Většina lidí tyto zdravotní problémy nedává do souvislosti, a tak nám může snadno uniknout, že se rýmečka proměnila v ekzém nebo ekzém v astma či naopak. Náš neuroendokrinologický systém a imunitní systém jsou totálně dezorientované a alergie je na světě. Jak si pomoct?
Naturopatie je medicína zdravého rozumu. Naturopat není lékař. Lékařem si budete sami sobě. Lidský organismus má totiž přirozeně sílu sebe uzdravení. Jen potřebuje občas pomoct. Naturopatické kůry mohou být snadným preventivním nebo léčebným prostředkem proti alergii. Na prvním místě je důležité dávat pozor na to, co jíme. Kromě občasného praktikování monodiet a půstu, je dobré jíst "dopolosyta" a hlavně omezit škroby a masné výrobky. Je také důležité dbát na vhodné kombinace potravin ve vašem talíři (k tomuto tématu "redukovaná a hypotoxikační strava" se v příštím článku vrátím podrobněji). Jednoduše řečeno v případě usedlého stylu života dospělý jedinec rozhodně nepotřebuje mít na talíři všechny nutriční kategorie potravin najednou (bílkoviny, škroby, tuky, cukry...), ale pěkně jednu po druhé vždy spolu s dostatkem vláknin v podobě zeleniny a šťavnatého ovoce. Přes den, třeba místo kafé s kolegy, si dopřejte močopudné a jaterní čaje, které vám významně pomůžou s vylučováním.
K vašemu rozumnému jídelníčku je také důležitá fyzická aktivita a zvládání stresu. Jak už jinak! Ale kde k tomu vzít čas a motivaci? Každý zodpovědný člověk by si měl najít každý den chvíli pro sebe a pro fyzickou aktivitu podle svého gusta (kolo, jogging, plavání, hata-yoga, tai-chi, atd.) Ta chvilka pak může trvat 15 minut nebo několik hodin. Hlavně, že se u toho zapotíte. Do svého diáře si určitě naprogramujte pravidelnou schůzku sám se sebou. V rámci boje proti stresu tuto chvíli můžete využít, jak je vám libo: k urovnání myšlenek, k relaxaci či k meditaci. Vezměte své zdraví do svých rukou. Přeji vám hodně úspěchů a pokud budete potřebovat přesnější radu, napište.

Pěkně od začátku...

27. dubna 2017 v 10:58 | Radana Charlionet
Inženýrka ekonomie a magistra práv. Lukrativní práce. Slibná kariéra přede mnou… a najednou si člověk uvědomí, že se žene někam, kde může ztratit sám sebe. Brzda! Rozum protestoval: přidej plyn a jeď dál. Ale duše se nepřidala, ta trvala na té brzdě. Šestý smysl mi našeptával, ať nechám plavat kariéru a jdu za svým srdcem a za štěstím. Připomíná vám to červenou knihovnu? V té chvíli to tak nějak vypadalo. Za štěstím a láskou jsem šla světa kraj… do slunné Francie. Ne, nebudu vám tu vyprávět pohádky. Život samozřejmě není červená knihovna. Ale pokud dokážete žít v souladu se svým vědomím a svědomím, jste šťastní. Žít daným okamžikem a vnímat pozorně vše, co se kolem vás děje, vám umožní dát se tou správnou cestou. Nespojujte to však s fatalismem! V životě jednoznačně platí: pomož si a bude ti pomoženo.
Jak se ekonom a právník dostane k alternativní medicíně?
Tak jako většina z nás jsem žila v jednom kole: rodina, práce, v polední pauze rychle do fitka pro dobré svědomí, práce, nákup, večeře, rodina… a když prošel kolem nějaký bacil, za běhu jsem spolykala několik paracetamolů nebo ibuprofenů, a bylo vymalováno. Nebyl čas polehávat. Hlavně se nezastavit a nevypadnout z rytmu! Nemoc nebo ne, můj organismus se s tím jako vždy nějak vypořádá. Jednoho rána jsem se však probudila s oteklým obličejem i očima, pokožka mě svědila, prsty jsem měla tak nateklé, že jsem nemohla zavřít pěst. Byla to jasná alergická reakce. Alergiemi jsem do té doby nikdy netrpěla. Oči mi sklouzly na krabičku ibuprofenu na mém nočním stolku. Byl to jasný signál. Moje tělo křičelo o pomoc. Nastal okamžik pro radikální řešení. Pryč s chemickými léky. Ale jak se léčit dál? Vzpomněla jsem si na rady mé babičky, která se dobře vyznala v bylinkách. Litovala jsem jen, že jsem se tenkrát o nich nesnažila dozvědět víc. Ale co naplat, rozhodla jsem se vše dohnat. Současně mi bylo jasné, že se musím naučit poslouchat své tělo a změnit životní rytmus. Dnes už je to více než 5 let, kdy jsem přestala brát chemické léky. Fytoterapie mne dovedla k aromaterapii a homeopatii. Podařilo se mi najít lékaře homeopaty, s kterými konzultuji léčbu celé naší rodiny. Upravili jsme si náš rodinný život tak, abychom žili v souladu s přírodou a se sebou samými. Máme zahrádku, bydlíme na úpatí hor, dáváme pozor na naši stravu, hledáme skutečné hodnoty. Život mne tehdy před lety dovedl na rozcestí a ukázal mi nový směr. Dále se věnuji přírodní medicíně a nutricionistice. Na stará kolena jsem se vrátila ke studiu a změnila jsem profesi. Jsem naturopat. Pokud se i vy zajímáte o dobrou životosprávu a budujete si harmonický život, ráda se s vámi o mé zkušenosti a znalosti prostřednictvím tohoto blogu podělím.